Umowa przedmiotowa z fizyki
-
Ocenie podlegają następujące wiadomości i umiejętności:
- Znajomość pojęć oraz praw i zasad fizycznych.
- Opisywanie, dokonywanie analizy i syntezy zjawisk fizycznych.
- Rozwiązywanie zadań problemowych (teoretycznych lub praktycznych) i rachunkowych z wykorzystaniem poznanych praw i zasad.
- Posługiwanie się językiem przedmiotu.
- Planowanie i przeprowadzanie doświadczenia, analizowanie wyników, prezentowanie wyników, wyciąganie wniosków, wskazywanie źródła błędów.
- Odczytywanie, wykorzystywanie oraz przedstawianie informacji w różnych formach.
-
Uczeń otrzymuje oceny za :
odpowiedzi ustne, kartkówki, sprawdziany, wykonanie i opisanie doświadczenia fizycznego, aktywność na zajęciach, pracę samodzielną i w grupach, projekt edukacyjny, konkursy przedmiotowe, referaty, prezentacje.
W czasie pracy zdalnej: odpowiedź ustną z wykorzystaniem narzędzi do transmisji obrazu i dźwięku, testy online rozwiązane w terminie i w określonym przez nauczyciela czasie, zadania domowe i inne prace przesłane do nauczyciela wybranym kanałem komunikacji zdalnej lub dostarczone w wersji papierowej, aktywność na zajęciach prowadzonych online.
-
Ocena pracy nie musi być wyrażona stopniem.
-
W ocenianiu bieżącym stosuje się oceny oraz „plusy” (pięć „+” daje ocenę bardzo dobrą) i „minusy” (pięć „-” skutkuje oceną niedostateczną).
-
Uczeń ma obowiązek posiadać na zajęciach i systematycznie prowadzić zeszyt przedmiotowy, ponieważ stanowi on dowód pracy ucznia i świadczy o jego postawie i stosunku do obowiązków.
-
W przypadku nieobecności ucznia na lekcji, treść lekcji powinna być jak najszybciej uzupełniona.
-
Brak zeszytu uczeń ma obowiązek zgłosić na początku lekcji. Jest to odnotowane w dzienniku.
-
Podstawą do klasyfikowania ucznia jest uzyskanie przez niego minimalnej liczby 4 ocen w każdym półroczu. Ocena z przedmiotu jest wystawiana na podstawie wszystkich zgromadzonych przez ucznia ocen w trakcie półrocza, ze szczególnym uwzględnieniem ocen z prac pisemnych oraz testów online przeprowadzanych w czasie zdalnego nauczania.
-
Pisemny sprawdzian lub test online zapowiadany jest z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzony lekcją powtórzeniową.
-
Uczeń, który nie może pisać sprawdzianu lub testu online w wyznaczonym terminie, powinien to uczynić do 2 tygodni lub w innym najbliższym terminie uzgodnionym z nauczycielem w czasie konsultacji ustalonych w planie zajęć. W okresie zdalnego nauczania termin i sposób napisania sprawdzianu uczeń indywidualnie z ustala nauczycielem.
-
Odpowiedzi ustne i kartkówki obejmują zakres trzech ostatnich tematów (nie lekcji). Kartkówka nie musi być zapowiedziana. O tym, czy uczeń nieobecny musi ją zaliczyć, decyduje każdorazowo nauczyciel.
-
Uczeń może poprawić ocenę z kartkówki , sprawdzianu, testu online do 2 tygodni, a z odpowiedzi ustnej - na następnych zajęciach lub w czasie konsultacji ustalonych w planie zajęć lub konsultacji online w okresie zdalnego nauczania.
-
Ocenione kartkówki uczniowie gromadzą w zeszytach przedmiotowych, a sprawdziany przechowuje nauczyciel . W czasie nauczania zdalnego prace uczniów przesłane drogą elektroniczną są gromadzone w folderach. Rodzice mają możliwość wglądu w pisemne sprawdziany swoich dzieci zgodnie z § 72 ust. 2 statutu szkoły.
-
Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie 2 razy na półrocze. Przez nieprzygotowanie rozumie się brak gotowości do odpowiedzi pisemnej lub ustnej. O fakcie nieprzygotowania uczeń informuje nauczyciela na początku lekcji. Nauczyciel odnotowuje brak przygotowania w dzienniku. Nie można zgłosić nieprzygotowania na lekcji powtórzeniowej lub zapowiedzianej kontroli pisemnej.
-
Uczniowi korzystającemu z niedozwolonych pomocy podczas sprawdzania jego wiadomości i umiejętności nauczyciel obniża ocenę. Uczniowie nie mogą korzystać z pomocy innych osób oraz innych pomocy w czasie kontroli online ich wiadomości i umiejętności.
-
W przypadku wystąpienia dysfunkcji u ucznia potwierdzonych przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną nauczyciel dostosowuje formy i metody pracy z uczniem do jego możliwości psychofizycznych oraz wskazań poradni psychologiczno-pedagogicznej.
-
Warunki i tryb uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych zapisane są w statucie szkoły.
-